Uchwała Nr LXVII/567/24 Rady Gminy Aleksandrów Kujawski z dnia 26 marca 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania, a także szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiaru i zakresu oraz sposobu rozliczania wykonywania usług sąsiedzkich.
UCHWAŁA NR LXVII/567/24
RADY GMINY ALEKSANDRÓW KUJAWSKI
z dnia 26 marca 2024 r.
w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania, a także szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiaru i zakresu oraz sposobu rozliczania wykonywania usług sąsiedzkich.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.)1), art. 50 ust. 6 i 6a oraz art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 901 ze zm.)2) Rada Gminy w Aleksandrowie Kujawskim uchwala, co następuje:
§ 1. Określa się szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.
- Określa się szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, ich wymiar, zakres oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług.
§ 2. Przepisy ogólne
- Usługi, o których mowa w § 1 (dalej usługi) przyznaje się po ustaleniu, że zachodzą przesłanki do ich udzielenia określone w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
- Usługi przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna w formie usług opiekuńczych może być udzielana z urzędu.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 2 składa się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim .
- Usługi świadczone są w miejscu zamieszkania osoby objętej wsparciem.
- Zakres, rodzaj, wymiar dzienny i okres świadczenia usług każdorazowo określa pracownik socjalny w porozumieniu z osobą zainteresowaną i kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim na podstawie oceny sytuacji osobistej, majątkowej, dochodowej i życiowej, w tym potrzeb wnioskodawcy, oceny możliwości zapewnienia pomocy przez rodzinę przeprowadzonej na podstawie wywiadu środowiskowego oraz oceny możliwości zapewnienia pomocy przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim.
- Zakres, rodzaj, miejsce świadczenia, wymiar dzienny i okres przez jaki mają być świadczone usługi, a także wysokość i sposób pobierania opłat przyznaje i orzeka w decyzji kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim .
§ 3. Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
- Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze obejmują w szczególności:
- pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych takich jak: zakupy, sprzątanie, przygotowanie posiłków, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, opiekę higieniczną, pielęgnację, przynoszenie opału i rozpalanie w piecu, pranie odzieży, bielizny i pościeli, dbałość o realizację wizyt lekarskich i inne usługi uzasadnione i niezbędne w celu poprawnego funkcjonowania klienta w miejscu zamieszkania i w środowisku;
- pomoc w utrzymaniu higieny osobistej;
- usługi pielęgnacyjne zgodne z zaleceniami lekarza;
- wsparcie w podtrzymywaniu kontaktów z otoczeniem, rodziną oraz środowiskiem lokalnym.
- Zakres specjalistycznych usług opiekuńczych obejmuje nadto działania dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, w tym m. in. pielęgnację, rehabilitację fizyczną, przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie, wsparcie edukacyjne.
- Uprawnienie do przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych musi wynikać z zaświadczenia lekarskiego.
- Usługi, o których mowa w ust. 1 świadczone są przez opiekuna ośrodka pomocy społecznej lub opiekunkę środowiskową, zaś usługi o których mowa w ust.2 świadczone są przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i predyspozycje
§ 4. Usługi sąsiedzkie
- 1Usługi sąsiedzkie mogą być świadczone osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione.
- Z usług sąsiedzkich będą mogły skorzystać także te osoby, których rodzina, w tym wspólnie niezamieszkujący małżonek, zstępni i wstępni, nie mogą zaoferować takiego wsparcia.
- Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną (przy założeniu, że czynności wykonywane w ramach usług nie będą wymagały specjalnych kwalifikacji) oraz zapewnienie w miarę potrzeb i możliwości kontaktów z otoczeniem. Zakres usług będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z usług.
- Usługi sąsiedzkie przyznaje się w wymiarze nieprzekraczającym 14 godzin w tygodniu.
- Realizacja usług sąsiedzkich następuje na podstawie umowy cywilno - prawnej zawartej pomiędzy opiekunką świadczącą usługi sąsiedzkie, a GOPS w Aleksandrowie Kujawskim.
- Usługi sąsiedzkie mogą być przyznane jako wyłączna forma usług opiekuńczych osobom, które wymagają pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych lub zapewnieniu kontaktów z otoczeniem.
- W przypadku gdy osoba uprawniona do usług wymaga także opieki higienicznej lub zleconej przez lekarza pielęgnacji, usługi sąsiedzkie mogą
§ 5. Odpłatność za usługi
- Usługi opiekuńcze, w tym usługi sąsiedzkie, oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie świadczeniobiorcom, których dochód na osobę samotnie gospodarującą i dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
- Usługi opiekuńcze, w tym usługi sąsiedzkie, oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie niezależnie od dochodu świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 85 rok życia, a w przypadku osób samotnych 80 rok życia.
- Osoby, których dochód lub dochód na osobę w rodzinie przekracza odpowiednio kryterium dochodowe zwracają wydatki za usługi opiekuńcze, usługi sąsiedzkie i specjalistyczne usługi opiekuńcze na zasadach określonych w poniższej tabeli:
Lp. | Dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie w stosunku do kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 u.p.s. wyrażony w % | Wysokość odpłatności wyrażona w % naliczana za jedną godzinę usług opiekuńczych dla: | |
osoby samotnie gospodarującej | osoby w rodzinie | ||
1 | do100% kryterium | nieodpłatnie | nieodpłatnie |
2 | powyżej 100% do 200% | 4% | 8% |
3 | powyżej 200% do 300% | 8% | 16% |
4 | powyżej 300% do 400% | 16% | 24% |
5 | powyżej 400% do 500% | 24% | 32% |
6 | powyżej 500% | 100% | 100% |
§ 6. 1. Koszt jednej godziny usług opiekuńczych w tym usług sąsiedzkich ustala się w wysokości 30 zł za 1 godzinę (60 minut).
- Koszt jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych ustala się w wysokości 100 zł za 1 godzinę (60 minut).
§ 7. 1. Opłata za usługi opiekuńcze w tym usługi sąsiedzkie oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze stanowi iloczyn kosztu 1 godziny usługi, o którym mowa w § 6 ust. 1 i 2 i wskaźnika odpłatności określonego w %, o którym mowa w § 5 ust. 3 oraz liczby godzin świadczonych w miesiącu usług.
- Odpłatność za usługi opiekuńcze w tym usługi sąsiedzkie oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze wnoszona jest na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Aleksandrowie Kujawskim nr 91 9537 0000 0010 5356 2000 0026 do dnia 20 - go następnego miesiąca, po miesiącu świadczenia usług.
- Opłaty mogą być pobierane (wnoszone) za zgodą osoby zainteresowanej, na podstawie pisemnego upoważnienia, również przez osobę świadczącą usługi. W takim wypadku osoba pobierająca opłatę winna dokonać wpłaty najpóźniej w dniu następnym na rachunek bankowy Urzędu Gminy nr 91 9537 0000 0010 5356 2000 0026 przedkładając kopię przelewu osobie zobowiązanej do odpłatności.
- Rozliczanie wykonania usług następuje na podstawie karty pracy opiekunki/a, przedkładanej GOPS w Aleksandrowie Kujawskim w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym świadczono usługi.
- Zestawienie wskazuje zakres wykonanych usług oraz czas ich świadczenia (datę i godziny) a także podpis osoby, która była odbiorcą usług.
- Wynagrodzenie płatne będzie za każdą godzinę wykonanej pracy przez opiekuna.
§ 8. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach - na wniosek świadczeniobiorcy, jego przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego albo na wniosek pracownika socjalnego, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim w drodze decyzji administracyjnej może częściowo lub całkowicie zwolnić z ponoszenia opłat za świadczone usługi, w szczególności ze względu na:
- nagłe pogorszenie stanu zdrowia osoby lub członka rodziny powodujące zwiększenie wydatków na badania, leki, leczenie lub rehabilitację stanowiące nadmierne obciążenie dla osoby lub rodziny
- wnoszenie opłat przez osobę lub członka rodziny za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, rodzinnym domu pomocy, ośrodku wsparcia, placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce leczniczo-rehabilitacyjnej, placówce leczniczo-opiekuńczej, placówce pielęgnacyjno-opiekuńczej, całodobowej placówce zapewniającej opiekę osobom niepełnoprawnym, hospicjum;
- występujące w rodzinie bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwałą chorobę lub śmierć członka rodziny;
- straty materialne poniesione przez osobę lub rodzinę w wyniku klęski żywiołowej, ekologicznej lub innych zdarzeń losowych.
- Usługi świadczone w związku z realizacją projektów lub programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej lub innych Funduszy zewnętrznych mogą być udzielane nieodpłatnie.
§ 9. Traci moc uchwała nr XVI/141/04 Rady Gminy Aleksandrów Kujawski z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.
§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Aleksandrów Kujawski.
§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
Załączniki:
Uchwała Nr LXVII/567/24 Rady Gminy Aleksandrów Kujawski (268,61KB)