Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach PREZYDENTA RP 2025 r.?

Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski informuje, iż termin zgłoszenia kandydatów do Obwodowych Komisji Wyborczych przez pełnomocników Komitetów Wyborczych mija w dniu 18 kwietnia 2025 r. (piątek do godz. 14:00).

Termin zgłoszeń uzupełniających składy Obwodowych Komisji Wyborczych (jeżeli będzie wymagane) to 24 kwietnia 2025 r. (czwartek) do godz. 10:00. Termin losowania kandydatów do Obwodowych Komisji Wyborczych (jeżeli będzie wymagane) to 24 kwietnia 2025 r. (czwartek) o godz. 12:00 w pokoju nr 107 Urzędu Gminy.

Stosowane dokumenty należy składać w godzinach pracy urzędu (o ile nie podano inaczej) w siedzibie Urzędu Gminy Aleksandrów Kujawski (ul. Słowackiego 12, 87-700 Aleksandrów Kujawski) w pokoju nr 107 (Beata Kostrzewska, tel. 54 282 20 59 w. 41) lub w razie nieobecności w pokoju nr 8 (Tomasz Langner, 54 282 20 59 w. 50).

Poniedziałek 7:30-15:30
Wtorek 7:30-17:00
Środa 7:30-15:30
Czwartek 7:30-15:30
Piątek 7:30-14:00

Pełnomocnik ds. Wyborów: Tomasz Langner (Urząd Gminy, pokój nr 8), tel. 54 282 20 59 w. 50 Urzędnik Wyborczy: Magdalena Kułakowska-Chlewicka

WYBORY PREZYDENTA RP:

Zadania obwodowej komisji wyborczej

  • przeprowadzenie głosowania w obwodzie,
  • czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania,
  • ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości,
  • przekazanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Dieta za pracę w komisji

Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach na Prezydenta RP przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają 700 zł, zastępcy przewodniczącego 600 zł, a członkowie komisji 500 złotych. W przypadku głosowania ponownego w wyborach na Prezydenta RP (tzw. II tury), członkom komisji przysługują zryczałtowane diety w 75% wskazanej wyżej wysokości.

Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

  1. jest obywatelem polskim;
  2. najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
  3. nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  4. nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  5. nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Uwaga! Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Kandydatem do składu komisji nie może być:

  1. kandydat w wyborach;
  2. pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
  3. pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
  4. komisarz wyborczy;
  5. urzędnik wyborczy;
  6. mąż zaufania;
  7. obserwator społeczny;
  8. osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:
    a) małżonkiem,
    b) wstępnym,
    c) zstępnym,
    d) rodzeństwem,
    e) małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,
    f) osobą pozostającą w stosunku przysposobienia – jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja;
  9. pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu.

Co zrobić, aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Jeśli chcesz zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, skontaktuj się z komitetem wyborczym. Możesz też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu, wtedy w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego Twoja kandydatura może zostać wykorzystana. Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy.

Uwaga!

Należy zauważyć, że:

  • samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji,

ZAŁĄCZNIKI:

PDFJak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej.pdf
DOCXWzór zgłoszenia do OKW - indywidualnie.docx
DOCXWzór zgłoszenia na członka OKW - komitet.docx

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego